mity

No więc dziś będę komentować mity. Jej. Zaczniemy od ogółu. Czemu w prawie każdym micie musi być Zeus lub Hera? Bo inaczej by się obrazili. Także większość mitologi to “…i wtedy Zeus miał nową kochankę” oraz “…i wtedy Hera uwzięła się na kolejną greczynkę”. No i takie podobne. Będę wstawiała co jakiś czas po jednym bogu.

Zeus

Mit o Zeusie i Europie 

Była sobie Europa. I była bardzo ładna. No więc Zeus się w niej zakochał, ale wiedział, że księżniczka jest rozważna (ekhm potem się jej zmieniło ekhm). Więc zmienił się w białego byka (bo Europie na pewno nie będzie się wydawało, że to dość podejrzane) i pobiegł do Europy wypoczywającej z przyjaciółkami. Zeus/byczek był dla niej miły więc na niego wsiadła. Jak dla mnie to dziwny pomysł, wsiadać na byka który przyszedł z nie wiadomo skąd. (tak to ten moment w którym dowiadujemy się, że Europa nie była aż tak bardzo rozważna) Oczywiście właśnie wtedy Zeus postanowił uciec do groty na Krecie. Czyli daleko za morze. 

Kolejna dziwna rzecz. Europa miała z Zeusem synów: Minosa i Radamantysa. (spokojnie tego drugiego nie musicie pamiętać) Ale chwila. Zeus był bykiem. Czyli tak jakby miała ludzkie dzieci z bykiem? No błagam. Według kilku mitów był jeszcze Sarpedon – trzeci syn. Nadal nie wiem jakim cudem Minos i jego bracia byli ludźmi. No a jeśli ktoś pamięta, to żona Minosa zakochała się w kolejnym byku. I był Minotaur. Czemu ta rodzina ma wszędzie byki?! 

Nie zapominajmy o Seleme matce Dionizosa. A także o Alkmene matce Herkulesa. Nie będę o nich mówiła bo mam dość Herkulesa a Dionizos będzie później.

Mit o Zeusie i Danae

Zaczyna się na tym, że Danae wkurzyła ojca. Więc ojciec wsadził ją do lochu. Siedziała tak już dość długo i postanowiła pomodlić się do Zeusa. (nie róbcie tego w domu, to przynosi tylko kłopoty) Kiedy pan nieba usłyszał swoje imię i błaganie pięknej dziewczyny postanowił pomóc. (Wow) Myślał jak się dostać do jej celi, pilnowali jej strażnicy a światło wpadało jedynie przez małe okienko z kratami. Nie było wyjścia. Zeus wleciał tam jako chmurka złotego pyłu. Kolejna nierealna rzecz. Danae miała Perseusza ze złotą chmurką. Kiedy jej ojciec Akrizjos się o tym dowiedział, kazał ją i naszego herosa zamknąć w skrzyni i wyrzucić w morze. Podejrzewam, że Posejdon się nimi zajął bo inaczej nie dotarli by na wyspę Serifos. Pewnie dostawali od niego sushi albo jakieś ryby. Wyłowił ich brat tyrana Polidektesa – Diktys. Perseusz zdążył już urosnąć. Zaprowadził ich do swojego brata który (podejrzewam) zakochał się w Danae. Jednak mądra Danae się nie zgodziła na ślub, niestety Polidektes się nie poddał. Wysłał Perseusza po głowę Meduzy, jeśli mu się uda to puści ich z darem, ale jeśli nie to Danae zostanie jego żoną a Perseusz będzie wygnany. Trochę problem. Tak w skrócie, syn Zeusa poszedł do tej meduzy, i uciął jej głowę. Wiem, błe. Wracając trafił do portu gdzie lud chciał dać Posejdonowi księżniczkę Andromedę jako ofiarę. Bo atakował ich morski potwór. Perseusz zakochał się w Andromedzie i kiedy potwór się wynurzył zamienił go w kamień głową Meduzy. (Jej, to na pewno pomogłoby zyskać miłość Andromedy. Niestety wtedy czasy były inne.) Zabrał swoją nową dziewczynę na Serifos do mamy. Pokazał Meduzę królowi, na szczęście wcześniej powiedział, że kto uważa się za jego przyjaciela niech zamknie oczy. Większość osób zamieniło się w posągi. Ocaleli tylko Danae, Diktys, Andromeda no i oczywiście Perseusz. Heros ustanowił Diktysa królem Serifos (jakie szczęście zostać królem wyspy pełnej kamiennych ludzi) a sam udał się do zamku Akrizjosa z Andromedą. Kiedy tamtejszy król dowiedział się, że Perseusz zmierza do zamku bohatersko uciekł. I tym sposobem syn Zeusa został królem, a Andromeda królową. Kilka lat potem Perseusz brał udział w zawodach o rzut dyskiem, był tam też Akrozjos. Magicznym sposobem dysk rzucony przez Perseusza trafił go w głowę i zabił na miejscu. Happy End. Perseusz – jedyny heros który kończy swoją przygodę żyjąc i żyje potem. Oczywiście Hera mu przeszkadzała ale co tam. 

Podział świata

Tu Zeus był bardzo nie fair. Że niby on ma być bogiem bogów bo Rea go ukryła? Bo to on przechytrzył ojca? Powinni rozdzielać świat równo. Na przykład Demeter – pola uprawne, Artemida – lasy , Persefona – łąki , Zeus – no niech ma to powietrze , Apollo – słońce , Posejdon – woda ale np. bez jezior albo czegoś , Hera – zwierzęta , Dionizos – rośliny , Hades – podziemie (ale z możliwością przybywania na Olimp kiedy mu się żywnie podoba i żeby goście do niego przychodzili) i tak dalej. A nie, ty i ty, rzucajcie kośćmi i wylosujcie a ja sobie pójdę i będę królem wszechświata. I chyba zapomnieli o mamie Rei bo nic jej nie dali. Mity są nie sprawiedliwe. A TO ONA PANIE ZEUSIE CIĘ ZABRAŁA OD TATUSIA! DZIĘKI NIEJ ŻYJESZ!

 

*trzy godziny krzyczenia w niebo później*

 

Nie no, nie krzyczałam do chmur. *W głowie krzyczałaś* Przepraszam za moje myśli, nie mogę ich dziś uciszyć. *Wybieram swoją ścieżkę, nie jedną z twoich* Możesz nie mówić jak Hazel? Błagam. *nie* Dobra wracam za chwilę.

 

Okej, już. *jeszcze nie* Ehhh.

 

Dobra teraz już na pewno. Chcę, byście wiedzieli, że za każdym razem będę was męczyła tymi greckimi imionami które trudno zapamiętać. Jeszcze nie wiem kiedy i jaki bóg będzie następnym razem. Miłego tego co tam robicie! I mam zadanie jakbyście się nudzili: spróbujcie powiedzieć po Angielsku “Odysea Odyseusza”. No a jak skończycie to zapamiętajcie wymowę. Weźcie Spotify (a jak nie macie to You Tube) i wyszukajcie piosenkę “Prologue/The Day”. Możecie też wpisać “Percy Jackson The Lightning Theif Musical” i wejść w playlisę oznaczoną wym tytułem. To jest pierwsza piosenka na playliście. Słuchając wyszukajcie tam słowa “Odysea Odyseusza”. Buahahahahhah!!

 

Albo nie. Dam wam link. Oto on:  https://www.youtube.com/watch?v=YRwjKW0HTok

Okej teraz już kończę. Pozdrowionka dla wujka Sebastiana, i jego synów Karola i Maćka! s